Galopujące ceny energii elektrycznej i ciepła powodują, że wiele samorządów i instytucji zastanawia się nad rozwiązaniami, które pozwolą ograniczyć zużycie energii. Dziś we współpracy ze Starostwem Powiatowym w Zgierzu i Urzędem Miasta Zgierza, zgierska elektrociepłownia zorganizowała seminarium z praktycznymi poradami pozwalającymi obniżyć koszty zużycia energii. Do zastosowania proponowanych rozwiązań zachęcali dyrektor zgierskiego oddziału PGE Energia Ciepła Krzysztof Fuzowski wraz z zastępcą Krzysztofem Łebedowskim.
Okazuje się, że już samo obniżenie temperatury w pomieszczeniu o 2°C powoduje zmniejszenie zużycia ciepła o około 5%. Wymiana stolarki okiennej i drzwi, modernizacja instalacji c.o, c.w.u i źródeł ciepła – to przykłady oszczędności ciepła wymagające poniesienia nakładów inwestycyjnych.
Jak oszczędzać ciepło bez wydatkowania dodatkowych pieniędzy? Można np. obniżyć o kilka stopni temperaturę powietrza w pomieszczeniach w przypadku, gdy urząd czy szkoła są zamknięte, a także temperaturę wody z 55°C do 50°C. Podczas spotkania przedstawiciele PGE pokazali również jakie temperatury są odpowiednie dla poszczególnych pomieszczeń w budynku np. 5 °C w przypadku piwnic, magazynów bez stałej obsługi lub garaży, 20 °C w pokojach biurowych, do 24°C w łazienkach, szatniach i salach dziecięcych. Ważne jest również kontrolowanie ciepła np. wychodząc z pracy należy ustawić termostat na niższy poziom, nie zasłaniać grzejników meblami i zasłonami, pomieszczenia wietrzyć krótko i intensywnie, czy unikać otwierania okien w częściach wspólnych.
– Od wielu lat staramy się sukcesywnie obniżać koszty energii w naszych budynkach – mówił podczas seminarium Starosta Zgierski Bogdan Jarota. – Wszystkie nasze placówki oświatowe, a także Domy Dziecka, są stermomodernizowane, w większości wymieniliśmy również źródła energii na bardzie ekologiczne. Obecnie trwają także prace w I Liceum Ogólnokształcącym w Głownie, gdzie wymieniamy ogrzewanie na gazowe, a w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Zgierzu montujemy nową instalację elektryczną. W Domu Pomocy Społecznej w Głownie wkrótce rozpoczną się prace związane z m.in. ociepleniem ścian zewnętrznych i dachu, wymianą okien, drzwi, świetlików oraz oświetlenia, a także modernizacją instalacji c.o.
W spotkaniu wzięli udział m.in. Marek Matuszewski Poseł na Sejm RP, Katarzyna Łebedowska z Zarządu Powiatu Zgierskiego, Maria Kaczorowska Sekretarz Powiatu Zgierskiego, włodarze Zgierza, a także dyrektorzy placówek oświatowych i dps-ów oraz przedstawiciele instytucji podległych samorządom.
Zachęcamy również do zapoznania się z materiałami przygotowanymi przez Regionalną Agencję Poszanowania Energii i Środowiska, w której znajdziecie praktyczne porady dotyczące ograniczenia zużycia energii elektrycznej i cieplnej.