Bezpieczeństwo w sieci jest szczególnie ważne w kontekście korzystania z internetu przez dzieci, narażone z jednej strony na uzależnienie od przebywania w wirtualnej rzeczywistości, a z drugiej – na kontakt z treściami nieodpowiednimi dla nich, czy nawet stanowiącymi realne zagrożenie.
- Przede wszystkim należy nie dopuścić do nadużywania internetu przez dzieci, a to niełatwe – mówi dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Zgierzu Emil Wiktorowski – Trafia do nas coraz więcej dzieci logopedycznie zaniedbanych, które do 4 roku życia nie mówią, bo nikt z nimi nie rozmawia. Od najmłodszych lat, dla świętego spokoju, dostają do ręki telefon czy tablet. To bardzo niepokojące, a coraz częstsze zjawisko. Warto zrobić wszystko, by dziecko nie miało ciągłej potrzeby korzystania z internetu, bo ta potrzeba prowadzi do uzależnienia.
- Internet i multimedia same w sobie nie są niczym złym, ale ważny jest sposób korzystania z nich, który może być bardzo druzgoczący – dodaje psychoterapeutka z poradni Agnieszka Majewicz – Obecnie media społecznościowe są najpopularniejszym sposobem komunikowania się młodych ludzi ze sobą. Tego już nie zmienimy, ale warto jak najwcześniej wprowadzać zasady korzystania z nich i konsekwentnie ich przestrzegać. Dzieci uczą się przez obserwowanie i naśladowanie tego, co robimy, więc odpowiedzialność spoczywa na dorosłych. Jeśli rodzic sam cały czas reaguje na sygnały z telefonu i nie odkłada go nawet na czas wspólnych posiłków, trudno dziwić się, że dziecko również będzie tak robiło. Jeśli sami będziemy przestrzegać zasad, to dziecko je zaakceptuje.
Eksperci wskazują, że do drugiego roku życia dzieci nie powinny mieć w ogóle kontaktu z żadnymi multimediami. Później ten kontakt powinien być ściśle kontrolowany przez rodziców, zarówno pod względem czasu korzystania, jak i treści, do których dostęp można regulować np. poprzez stosowanie pomocnych aplikacji blokujących nieodpowiednie strony itp. Polecaną zasadą, obok odkładania wszystkich telefonów na czas wspólnych posiłków, jest także zadbanie o to, by dzieci 2 godziny przed snem nie korzystały z multimediów, bo tyle potrzebuje układ nerwowy, by się wyciszyć.
Rodzice, ale też nauczyciele, zadający sobie pytanie jak zadbać o bezpieczeństwo dzieci w internecie, mogą korzystać z materiałów zamieszczanych na stronie http://www.dzieckowsieci.pl/. Jest to kampania pod hasłem „Chroń dziecko w sieci” Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, realizowana w ramach działań Polskiego Centrum Programu Safer Internet.