105 lat temu, 11 listopada 1918 r., Polska odzyskała niepodległość. Po 123 latach zaborów nasz kraj powrócił na mapę Europy. Jak świętowaliśmy Narodowy Dzień Niepodległości w naszym powiecie?
Głowieńskie obchody tradycyjnie rozpoczęto mszą św. w intencji Ojczyzny, odprawioną w kościele św. Jakuba Apostoła. Po nabożeństwie wszyscy uczestnicy uroczystości, prowadzeni przez Orkiestrę Dętą OSP Głowno oraz poczty sztandarowe, przemaszerowali na Plac Wolności. Tu, po przemówieniu burmistrza Grzegorza Janeczka, złożono kwiaty pod obeliskiem upamiętniającym odzyskanie przez Polskę niepodległości. Symbol ten znajduje się w centralnym punkcie miasta - pod Dębem Wolności, posadzonym w 1928 r. dla uczczenia 10. rocznicy niepodległej Rzeczypospolitej. Samorząd powiatowy reprezentowali tego dnia: Starosta Zgierski Bogdan Jarota, członek Zarządu Powiatu Zgierskiego Wojciech Brzeski, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Zgierskiego Ireneusz Skurzyński oraz radna powiatowa Zofia Ogórek.
Powiatowe I Liceum Ogólnokształcące w Ozorkowie zorganizowało po raz pierwszy Bieg Niepodległości, który objął swoim patronatem Starosta Zgierski Bogdan Jarota. Sportowe zmagania połączono z akcją charytatywną - pozyskane z zapisów środki finansowe zostaną przekazane dzieciom chorym onkologicznie i hematologicznie - podopiecznym Fundacji "Krwinka". Po wspólnym odśpiewaniu Hymnu Polski, dokładnie o godz. 11.11 uczestnicy biegu głównego wystartowali spod budynku I LO i tam też finiszowali, a sama trasa prowadziła ozorkowskimi ulicami i miała ponad 11 km długości! - Jestem pod wielkim wrażeniem pomysłu i organizacji tego niepodległościowego wydarzenia – mówił Wicestarosta Zgierski Dominik Gabrysiak. - Wspaniale, że tyle osób z naszego powiatu zdecydowało się w aktywny sposób spędzić i uczcić Dzień Niepodległości oraz wspomóc szczytny cel. Kolejną sportową imprezą w Ozorkowie dzisiejszego dnia, również pod patronatem Starosty Zgierskiego, był mecz bokserski zorganizowany przez Boks Olimpijczyk Ozorków. Wicestarosta Zgierski Dominik Gabrysiak oraz powiatowa radna Joanna Mariankowska wręczyli puchary zwycięzcom i gratulowali im świetnej formy i wielkiego zaangażowania.
W gminie Zgierz, w Białej, zgodnie z wieloletnią tradycją, pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego, hołd walczącym o niepodległość Polski złożyli samorządowcy, przedstawiciele służb mundurowych, lokalnych instytucji, szkół i stowarzyszeń. Wśród nich Katarzyna Łebedowska z Zarządu Powiatu Zgierskiego, przewodniczący Rady Powiatu Zgierskiego Mirosław Burzyński i powiatowy radny Sebastian Dunin. Następnie uczestnicy obchodów wzięli udział we mszy świętej a po niej w festynie zorganizowanym w Gminnym Centrum Kultury Sportu Turystyki i Rekreacji.
Zgierz pamięta! Pod takim hasłem mieszkańcy stolicy powiatu obchodzili 105. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Świętowanie rozpoczęto na sportowo od „Biegu Niepodległości ulicami Parku Kulturowego Miasta Tkaczy". Następnie powitano Sztafetę Rowerową „Ognia Niepodległości” – zgierscy harcerze odebrali w tym roku symboliczny ogień na granicy polsko-ukraińskiej w Zosinie, następnie zapłonął on pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego oraz na Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie. Stamtąd ogień wyruszył do Zgierza. Następnie uczestnicy obchodów m.in. Karol Maśliński członek Zarządu Powiatu Zgierskiego i powiatowi radni: Justyna Romanow-Przybylak, Robert Chocholski, Rafał Antczak, Wojciech Budziarski i Rafał Mamiński, wzięli udział w Paradzie Niepodległości i przemaszerowali ulicami miasta pod ratusz, by przy pamiątkowej tablicy oddać hołd twórcom Niepodległej Polski. Na placu przed urzędem odbył się biało-czerwony piknik. W dalszej części uroczystości, ogień przywieziony przez zgierskich harcerzy został złożony na płycie Kostiuchnowskiej na Starym Cmentarzu przy ul. Piotra Skargi. Na zakończenie uroczystości w sali Towarzystwa Śpiewaczego „Lutnia” odbył się koncert „Zaśpiewaj z nami dla Niepodległej".