Dobiegła końca inwestycja polegająca na budowie siedziby Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej Nr 1 w Dąbrówce Strumiany. Budynek o powierzchni ok 500m2 został starannie zaprojektowany i jest najprawdopodobniej pierwszym tego typu obiektem w Województwie Łódzkim.

Budowa wraz z uporządkowaniem otoczenia oraz małą architekturą wokół budynku pochłonęła ponad 2 mln PLN i jest współfinansowana ze środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.

Nowo wybudowany budynek jest przeznaczony dla 14 wychowanków.

Oprócz 7 sypialni, kuchni, jadalni, salonu głównego i pokoju wypoczynkowego w koncepcji planu budowy znalazły się również: pokój integracji rodzinnej, terapii indywidualnej i grupowej oraz pokój odwiedzin. Dzięki wykwalifikowanej kadrze pedagogów dzieci zostaną objęte specjalistyczną pomocą obejmującą sferę zdrowia psychicznego, somatycznego i wspierania ich rozwoju.

W nowej placówce powstało także mieszkanie usamodzielnienia dla 4 wychowanków, aby przygotować ich do samodzielnego życia. Mieszkanie składa się z dwóch sypialni, aneksu kuchennego i salonu oraz łazienki. Dzięki temu wszystkie obowiązki domowe takie jak gotowanie i sprzątanie będą wykonywać wychowankowie z pomocą wychowawców. W ten sposób zdobywają potrzebne umiejętności i uczą się odpowiedzialności za siebie i innych.

Budynek został wyposażony w nowoczesny sprzęt m.in.: sprzęt gastronomiczny, tekstylia, meble, sprzęt komputerowy, sprzęt AGD i RTV, oświetlenie. Ponadto w pokoju wypoczynkowym wychowankowie mogą odprężyć się podczas gry w bilard lub „piłkarzyki”.

Projekt pn. "Budowa Domu Dziecka w Dąbrówce" jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.

Całkowity koszt inwestycji to 2.196.610,90 zł ., w tym dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej wynosi 1.398.894,74 zł. Wkład własny wniesiony przez Powiat Zgierski wynosi 797.716,16 zł.