Zgodnie z wieloletnią tradycją, także i w tym roku na kwaterach wojskowych cmentarzy w gminie Ozorków zostały upamiętnione wydarzenia Bitwy nad Bzurą, stoczonej przez żołnierzy Wojska Polskiego z niemieckim najeźdźcą we wrześniu 1939 r. 

Uroczystości, zorganizowane przez samorząd gminy Ozorków 17 września w Solcy Wielkiej i Modlnej, miały podobny przebieg. Po powitaniu gości i modlitwach nad grobami poległych obrońców Ojczyzny, wójt Tomasz Komorowski odczytał wybrane fragmenty z wydanej w 2013 r. książki Stanisława Frątczaka pt. „Zwycięskie boje żołnierza polskiego na terenie Gminy Ozorków”.

Na cmentarzu w Solcy Wielkiej spoczywa 155 żołnierzy poległych podczas walk Bitwy nad Bzurą, a w Modlnej – 142. W obydwu miejscach pamięci, w imieniu władz powiatowych, hołd bohaterom Września 1939 r. oddała Katarzyna Łebedowska z Zarządu Powiatu Zgierskiego.

Poczty sztandarowe wystawiły szkoły podstawowe i jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej, a w gronie uczestników uroczystości patriotycznych były także reprezentacje kół gospodyń wiejskich, gminni radni i harcerze. W delegacji Sekcji Kolarskiej „Szwadron” im. 2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich, składającej kwiaty pod pomnikami, uczestniczył Stanisław Frątczak, autor wspomnianej wyżej publikacji i licznych artykułów o tematyce historyczno-wojskowej.