Stowarzyszenie Agroturystyczne Ziemi Zgierskiej od dwóch dekad promuje walory rodzimych gospodarstw, prezentuje najmłodszym mieszkańcom naszego powiatu uroki życia na wsi, zaznajamia z narzędziami pracy rolnika, odkrywa tajniki warsztatu kowala, zapoznaje ze smakami regionu, zabiera w podróż wozem drabiniastym po pięknych zakątkach gminy Zgierz.

11 września w Gminnym Centrum Kultury, Sportu, Turystyki i Rekreacji w Dzierżąznej świętowano jubileusz 20-lecia istnienia Stowarzyszenia. Oprócz jego historii, zaprezentowano także 20 gospodarstw agroturystycznych z terenu naszego powiatu i wręczono medale jubileuszowe oraz podziękowania.

Niespodzianką i nagrodą za 20 lat działalności, było wręczenie przez zastępcę wojewody łódzkiego Karola Młynarczyka prezesowi Stowarzyszenia – Zbigniewowi Hauke odznaczenia przyznanego przez Prezydenta RP – „Srebrnego Krzyża Zasługi” .

- Wnioskowałem o to odznaczenie dla prezesa Hauke, ponieważ od samego początku to on, stojąc na czele Stowarzyszenia Agroturystycznego Ziemi Zgierskiej, realizuje pełną pasji wizję tworzenia atrakcyjnej oferty turystycznej i edukacyjnej, promującej powiat zgierski. Cieszę się, że jego praca i zaangażowanie zostały godnie docenione – mówił obecny na jubileuszu starosta zgierski Bogdan Jarota, który tego dnia, wraz z członkiem Zarządu Wojciechem Brzeskim i przewodniczącym Rady Mirosławem Burzyńskim, reprezentował powiatowy samorząd.

A teraz słów kilka o historii Stowarzyszenia …

Stowarzyszenie Agroturystyczne Ziemi Zgierskiej narodziło się z inspiracji działalnością Gorzowskiego Stowarzyszenia Agroturystyki, z którą w maju 1999 r. zapoznali się radni Rady Gminy Zgierz podczas wyjazdu do Międzyrzecza. Jedna z uczestniczek wycieczki, ówczesna radna, podjęła starania, by ideę agroturystyki zaszczepić na gruncie lokalnym. Zebranie założycielskie organizacji odbyło się 22 listopada 1999 r. w gronie 22 członków-założycieli, spośród których na prezesa nowej organizacji wybrano Zbigniewa Hauke, pełniącego tę funkcję do chwili obecnej.

13 marca 2000 r. Stowarzyszenie zostało zarejestrowane w Sądzie Okręgowym w Łodzi i datę tę przyjęto jako faktyczny początek jego działalności. Najpierw nosiło ono nazwę Stowarzyszenia Agroturystycznego Ziemi Łódzkiej, a 2002 r. zostało przemianowane na Stowarzyszenie Agroturystyczne Ziemi Zgierskiej.

Od 2003 r. znakiem rozpoznawczym Stowarzyszenia, wspieranym przez lokalny samorząd, stała się edukacja regionalna, obejmująca m.in.: pokaz kucia podków, przejażdżki wozami, zwiedzanie zabytków i miejsc pamięci narodowej. Z czasem powstał cieszący się dużym zainteresowaniem program edukacji regionalnej pn. „Wozem drabiniastym przez wieś śladami tradycji, zanikających zawodów i umiejętności w gospodarstwach agroturystycznych”.

Staraniem Stowarzyszenia, po konsultacjach ze zgierskim oddziałem PTTK wytyczono: Agroturystyczny Szlak Rowerowy i Agroturystyczny Szlak Konny (otwarte 24 września 2003 r). W 2004 r. otwarto Łącznikowy Agroturystyczny Szlak Rowerowy, a kolejnych latach, wg pomysłu Stanisława Frątczaka ze Szwadronu kolarzy w oddziale PTTK w Ozorkowie, wytyczono szlaki historyczne: Pieszy Szlak Agroturystyczny Śladami 28 pułku strzelców Kaniowskich i Rowerowy Szlak Agroturystyczny Śladami Kresowej Brygady Kawalerii we Wrześniu 1939 r. Członkowie Stowarzyszenia, na czele z prezesem, byli też pomysłodawcami i społecznymi realizatorami budowy tablicy informacyjnej i małej architektury w sąsiedztwie źródeł rzeki Ciosenki.

Agroturystyka rozwijała się na Ziemi Zgierskiej przy przychylności władz samorządowych – gminnych, powiatowych i wojewódzkich, które słusznie dostrzegały w niej potencjał, na którym można było budować markę regionu. Do spopularyzowania oferty Stowarzyszenia przyczynił się jego udział w licznych targach turystycznych (z nagrodami!), programach telewizyjnych (w tym na antenie TVP Łódź), publikacje prasowe i własne wydawnictwa, audycje radiowe.

Obecnie Stowarzyszenie Agroturystyczne Ziemi Zgierskiej zrzesza 20 podmiotów. Są to: Stajnia „Ceduła” w Rosanowie Magdaleny i Jerzego Stańczaków, dworek Elżbiety Pułaczewskiej w Nakielnicy, „Ranczo Natura Plus” Grażyny Kietli w Kotowicach, gospodarstwo „Pod Akacjami” Zbigniewa Hauke i „Stara Kuźnia” Grzegorza Kociszewskiego w Dzierżąznej, a także gospodarstwo Janusza Jaroty i Jolanty Alwes-Cunki również w Dzierżąznej, „Dzika Dolina” Kingi Kmieć i Zbigniewa Woźnickiego w Wiktorowie, tradycyjne gospodarstwa Beaty i Bernarda Palmowskich oraz Andrzeja Sadowskiego w Ciosnach, także „Ciosenka” Bożeny i Stanisława Kubiaków w tej samej miejscowości, gospodarstwo „Maja” Anny i Włodzimierza Tomczaków w Słowiku, piekarnia „Naturex” Lucyny i Grzegorza Pabjańczyków w Białej, gospodarstwo „Pod Pięcioma Dębami” Beaty i Stanisława Stańczyków w Dąbrówce Strumiany, gospodarstwo Tadeusza Gazewskiego w Dąbrówce Wielkiej, letnisko „Rozalia” Jolanty Kosiorek w Adolfowie, stajnia „Boruta” Aleksandry Boruty w Kolonii Głowie, ośrodek jeździecki „Tabun” Emila Wójcickiego w Pustkowej Górze, gospodarstwo Marka Krawczyka w Starym Adamowie, gospodarstwo ze szkółką jeździecką Aleksandry i Stanisława Marchwickich w Skotnikach oraz stajnia „Reset” z krytą ujeżdżalnią Magdaleny Kuśmierek w Łodzi.