13 stycznia kilkanaście tysięcy uczniów z naszego powiatu rozpocznie ferie. Jeśli nie macie pomysłu na to, jak uatrakcyjnić ten czas swoim pociechom, to podpowiadamy, jakie atrakcje dla dzieci przygotowały instytucje kultury w naszym regionie. Zajęcia sportowe, zabawy, dzięki którym można się czegoś nauczyć, warsztaty plastyczne, poznawanie nowych miejsc, a także rozwijanie swoich pasji – to wszystko będzie się działo w czasie zimowej przerwy w nauce.

Miasto Głowno

Jak co roku, Miejski Ośrodek Kultury, wraz z biblioteką miejską, zaplanowały na okres ferii szereg atrakcji m.in. zajęcia edukacyjno-zabawowe ze znajomości bohaterów bajek, warsztaty muzyczne, plastyczne oraz ze scrapbookingu, przedstawienie Teatru Maska z Krakowa, warsztaty i pokazy cyrkowe dla dzieci oraz zagadki literacko-plastyczne. Zapisy pod nr tel. 42 719 11 43


Gmina Głowno

Gry planszowe i karciane, kolorowanie obrazków i układanie puzzli, maraton gier, zajęcia plastyczne, warsztaty teatralne oraz z papieroplastyki, quiz książkowy oraz pokazy kulinarne – to z kolei propozycja Ośrodka Upowszechniania Kultury w Bronisławowie. Zajęcia będą odbywać się w godz. 11.00 – 15.00. Więcej informacji pod nr tel. 42 719 15 11.


Miasto Ozorków

Artystycznie zapowiadają się ferie w mieście. Młodzieżowy Dom Kultury im. Małego Księcia organizuje warsztaty m.in. muzyczne, plastyczne, taneczne, komputerowe, gier i zabaw logicznych oraz sportowe (w tym wyjście na lodowisko). Z kolei w Miejskim Ośrodku Kultury zimowe atrakcje zaplanowane są od 20 do 24 stycznia. Organizatorzy zapewniają m.in. warsztaty twórcze, taneczne oraz muzyczne, gry i zabawy sportowe, wycieczki, a także drugie śniadanie i jednodaniowy obiad. Zapisy telefoniczne pod numerem 42 710 31 18 lub 691 78 12 34.

Gmina Ozorków
Na uczestników zajęć w Gminny Ośrodku Kultury w Leśmierzu czekają m.in. spektakl teatralny, warsztaty plastyczne, warsztaty taneczne, spotkanie z grami planszowymi, warsztaty kulinarne oraz bal przebierańców. Zapisy pod nr tel. 42 718 05 79.


Gmina Parzęczew

Forum Inicjatyw Twórczych w Parzęczewie proponuje m.in. wycieczki do Planetarium EC1 w Łodzi, Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, do figloraju oraz kina, a także warsztaty plastyczne. Zapisy pod nr tel.  500 076 884.


Gmina Stryków

Zimowiska w Ośrodku Kultury i Rekreacji oraz Gminnej Bibliotece Publicznej rozpoczną się od zajęć plastycznych oraz naboru do Teatrzyku Feryjnego. Następnie zaplanowane są spotkania z podróżnikiem, zajęcia ruchowe, zabawa zdalnie sterowanymi modelami oraz warsztaty mydlarskie. Na koniec ferii odbędzie się bal karnawałowy.  Więcej informacji pod nr tel. 42 719 81 52 oraz 513 014 303.


Miasto Zgierz

Jak co roku, Młodzieżowy Dom Kultury w Zgierzu, ma bardzo bogatą ofertę zajęć na czas ferii. W programie są m.in. nauka gry na keyboardzie oraz gitarze, warsztaty wokalne, teatralne, taneczne i plastyczne, mini przedszkole, a także pokazy Grupy Rekonstrukcyjnej Historycznej „Drużyna Leszego” i teatr uliczny FeniX. Zapisy w sekretariacie MDK oraz pod nr tel. 42 719 08 52, tel. 537 460 066.

Filmowe poranki dla najmłodszych, pokazy iluzji, zabawy plastyczne, eksperymenty naukowe, warsztaty gitarowe, gry i zabawy, zajęcia z aerobiku oraz zumby – w taki sposób będzie można spędzić ferie w Miejskim Ośrodku Kultury.

Na aktywne spędzenie czasu podczas zimowej laby, mogą liczyć ci, którzy wybiorą ofertę Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Półkolonie będą zorganizowane w dwóch turach. Wśród zajęć sportowych są m.in. tenis stołowy, koszykówka, piłka ręczna, piłka nożna, łucznictwo, zapasy, zabawy na śniegu i lodzie, pływanie, jazdy na łyżwach i zajęcia kulturalne. Zapisy przyjmowane są w kasie MOSiR Zgierz, ul. Wschodnia 2 , tel. (0-42) 716 49 64,w godz. 8:00 – 15.00.

I tydzień ferii w Centrum Kultury Dziecka upłynie pod znakiem kreatywności. Na dzieci czekają m.in. tworzenie audiobook’a do wybranego rozdziału książki „Dalsze przygody jeża spod miasta Zgierza”, warsztaty ceramiczne i stolarskie, zajęcia muzyczne, pierwsze próby motoryzacyjne z modelami sterowanymi z łódzkim klubem Sterownia, wspólne zajęcia animacyjne czy tworzenie zakładek do książek. II tydzień to EkoFerie w duchu „less waste”, czyli: tworzenie mydeł naturalnych, szycie woreczków ze starych firanek, warsztaty teatralne „Scenografie i rekwizyty zero waste”, warsztaty kulinarne „Kuchnia z resztek”, tworzenie biżuterii z butelek typu PET, warsztaty z wykorzystaniem picture books, zajęcia z tworzenia woskowijek, warsztaty stolarskie, „Akcja – segregacja”, warsztaty szycia z banerów (prowadzenie: CKD), „Targ Wymiany”. Ponadto dzieci nauczą się produkcji naturalnych kosmetyków, poznają tajniki zielarstwa i przypraw naturalnych oraz wezmą udział w warsztatach krawieckich, muzycznych i reporterskich. Zapisy pod nr tel. 509 719 665 lub w siedzibie CKD.


Gmina Zgierz

Gminne Centrum Kultury, Sportu, Turystyki i Rekreacji w Dzieżąznej zaprasza na zajęcia plastyczne, gry i zabawy ruchowe, wycieczki, bal maskowy oraz zajęcia z programowania. Zapisy pod nr tel. 42 717 84 66, 42 717 95 15.


Szczegółowe informacje na temat zajęć feryjnych są dostępne na stronach internetowych organizatorów.

Aby w trackie ferii dzieci i młodzież mogły cieszyć się z zasłużonego wypoczynku, Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego w Zgierzu wraz z Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego w Łodzi przygotowało kilka sprawdzonych patentów na bezpieczne ferie.