W 2019 r. smog był przyczyną 43 tys. przedwczesnych zgonów w Polsce – wynika z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego „Smog w Polsce i jego konsekwencje”. Główną przyczyną zanieczyszczenia powietrza jest „niska emisja”, czyli spaliny pochodzące głównie z domowych kotłów grzewczych.

Co zrobić, by zacząć oddychać powietrzem lepszej jakości? Można na przykład skorzystać z ogólnopolskiego programu „Czyste powietrze”, którego druga edycja właśnie ruszyła.

Uproszczenie zasad przyznawania dotacji, skrócony czas rozpatrywania wniosków z 90 do 30 dni, integracja z programem „Mój Prąd” oraz dotacje na termomodernizacje dla tych, którzy już wymienili źródło ciepła – to główne założenia nowej odsłony programu "Czyste powietrze 2.0”.

Od 15 maja można ponownie składać wnioski do Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi o dofinansowanie m.in na wymianę, zakup i montaż źródeł ciepła, instalację C.O., czy mikroinstalacji fotowoltaicznych.

Maksymalne wsparcie, o jakie można się starać, wynosi: 30 tys. zł - podstawowy poziom dofinansowania, 37 tys. zł - podwyższony poziom dofinansowania.

Celem programu jest poprawa jakości powietrza oraz zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych poprzez wymianę źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej jednorodzinnych budynków mieszkalnych.

Szczegóły www.czystepowietrze.gov.pl oraz na https://bit.ly/WFOSiGWCzystePowietrze2