Na co dzień walczą o akceptację, a gdy wychodzą na scenę nabierają swobody i pewności siebie. Dla osób niepełnosprawnych, występy na teatralnych deskach, to doskonała forma terapii, ale również sposób na integrację z innymi. Po raz piętnasty w Zgierzu, odbyły się regionalne eliminacje do XIX Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie „Albertiana 2019”.

Na scenie swoje umiejętności zaprezentowali aktorzy-amatorzy oraz soliści ze stowarzyszeń działających na rzecz osób niepełnosprawnych z trzech województw: łódzkiego, mazowieckiego i podlaskiego. 

Powiat zgierski reprezentował zespół „Akcent” z Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Zgierzu. – Nasz spektakl został oparty na motywach dramatu „Śluby Panieńskie” Aleksandra Fredry, ale w formie kina niemego – mówi Anna Niewiadomska-Milczarek, opiekun zespołu. – Chcieliśmy opowiedzieć o najważniejszym i najsilniejszym uczuciu jakim jest miłość, jednocześnie zachowując komediowy charakter utworu.

Wśród publiczności nie zabrakło również przedstawicieli powiatowego samorządu: jednego ze sponsorów i patronów imprezy – starosty zgierskiego – Bogdana Jaroty, członka Zarządu Powiatu Zgierskiego Wojciecha Budziarskiego, oraz dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie – Marii Miśkiewicz, którzy podziwiali występy artystów.

Jury, po obejrzeniu spektakli i wysłuchaniu wokalistów, przyznało nagrody. Pierwsze miejsce, wśród grup teatralnych, zajęli aktorzy z zespołu „Łubczaki” ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Łubcu. Ich przedstawienie "Policjanci i złodzieje", osadzone w klimacie lat 20 i 30-tych XX wieku, opowiada historię kryminalną, która rozpoczyna się napadem na jubilera. W tle jest też wątek miłosny. Drugie miejsce zajął zespół „Wkręceni” z Radomia, który zaprezentował fragment komedii Gabrieli Zapolskiej – „Moralność panny Dulskiej”. Trzecie miejsce zajął zespół „Teraz My” z Koluszek. Grupa teatralna w ciekawy sposób zaprezentowała trzy wiersze Juliana Tuwima – „Ptasie radio”, „Słoń Trąbalski” oraz „Okulary”. Najlepszą solistką, po raz drugi z rzędu, wybrano Małgorzatę Pietralską z Radomia, która wykonała utwór „Ta sama chwila” z repertuaru zespołu Bajm. Specjalne wyróżnienie im. Bożenny Piotrowicz „za tworzenie godnych warunków życia osób niepełnosprawnych intelektualnie”, otrzymał Marcin Mandes z ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Łubcu.

Laureaci zgierskich eliminacji pojadą do Krakowa na galę finałową w teatrze im.  Juliusza Słowackiego, która odbędzie się w marcu.