Warsztaty, pokazy naukowe, ciekawe spotkania oraz gry i konkursy – a wszystko to w jednym miejscu. Zespół Szkół Ogólnokształcących im. Stanisława Staszica w Zgierzu, chcąc pokazać, że nauka nie musi być przykrym obowiązkiem, zorganizował Festiwal Nauki dla uczniów szkół podstawowych ze Zgierza i okolic.

Podczas zajęć uczestnicy zgłębiali tajniki DNA, doskonalili umiejętność resuscytacji krążeniowo-oddechowej, rozwiązywali gry logiczne i eksperymentowali w laboratorium fizyki w języku angielskim – mówi dr Alicja Matusz-Rżewska ze zgierskiego „Staszica”. – Uczniowie dowiedzieli się również, co łączy kuchnię molekularną z chemią, a także jak tworzyć strony www.

Na festiwalu każdy znalazł coś dla siebie. Fani militariów poznawali tajniki marynarki wojennej Wielkiej Brytanii, zaś pragnący rozwinąć swoje kompetencje językowe, wchodzili w interakcje z lektorami języka hiszpańskiego, francuskiego i angielskiego. Z kolei miłośnicy tańca otrzymali potężny zastrzyk endorfin, jakiego dostarcza popularny, szczególnie we Francji, taniec – „belgijka”. W wydarzeniu wzięli udział także międzynarodowi wolontariusze, z którymi każdy zainteresowany mógł porozmawiać o książkach.

Staszicowski Festiwal Nauki to impreza, której celem jest tworzenie przyjaznego i otwartego środowiska szkolnego, a także pokazanie, jak na różne sposoby można odkrywać świat i zdobywać wiedzę.