Wspólna integracja, przełamywanie barier oraz poznanie kultury naszych wschodnich sąsiadów – uczniowie i absolwenci z Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. S. Staszica w Zgierzu oraz ze Szkoły Podstawowej w Szczawinie, kolejny raz, spotkali się ze swoimi ukraińskimi rówieśnikami ze szkoły w Kołkach, by poszerzyć, trwającą od 14 lat, współpracę pomiędzy szkołami. W sierpniu, w ramach projektu „Kto, jak nie my?” – pod patronatem m.in. starosty zgierskiego – Bogdana Jaroty, do naszych wschodnich sąsiadów pojechała osiemnastoosobowa grupa z Polski.

Tegoroczny wyjazd dostarczył nam wiele wrażeń – mówią zgodnie Klaudia Jurek oraz Kasia Chmurska, uczestniczki projektu ze zgierskiego „Staszica”. – Nie tylko poznaliśmy kulturę, zwyczaje i codzienne życie na Ukrainie, ale przede wszystkim wielu, wspaniałych ludzi. Telefony nie były potrzebne, aby wymyślić nową zabawę, atrakcyjną dla każdego. Poczuliśmy czym jest słowo integracja w momencie, kiedy nie potrzebowaliśmy identyfikatorów, żeby pamiętać wzajemnie swoje imiona. Rozmawialiśmy ze sobą nie przejmując się, że nie zrozumiemy jakiegoś słowa

Podczas pobytu na Ukrainie, młodzież zacieśniała stare oraz nawiązywała nowe znajomości, przy okazji zwiedzając wiele ciekawych miejsc. Okolice Jeziora Świteź okazały się świetnym miejscem do zajęć integracyjnych i wspólnych zabaw, natomiast w Kołkach, uczniowie mogli zobaczyć jak mieszkają ich ukraińscy przyjaciele. 

Chcąc podzielić się swoimi wrażeniami z wyjazdu, z większą grupą zgierskiej młodzieży, Stowarzyszenie Absolwentów Gimnazjum i Liceum S. Staszica postanowiło, że przy współpracy z ukraińskim partnerem, zorganizuje w październiku „Festiwal Dobrych Pomysłów na Integrację” pod nazwą „Różnimy się pięknie”, z udziałem uczniów i nauczycieli zgierskich szkół. – Chcemy tym festiwalem pokazać, że różnorodność może okazać się inspirująca, jak zaciekawienie, poznanie, a nawet podziw dla umiejętności lub osobowości drugiego człowieka można konstruktywnie wykorzystać dla dobra grupy – mówi Beata Baszczyńska-Misztal, koordynator projektu. 

Projekt „Kto, jak nie my?” powstał przy współpracy z Polsko-Ukraińską Radą Wymiany Młodzieży oraz dzięki dotacji z Ministerstwa Edukacji Narodowej.