11 listopada świętujemy odzyskanie przez nasz kraj niepodległości. Jednak, żeby w Warszawie i Zgierzu mógł zapłonąć Ogień Niepodległości, harcerze z ZHP Chorągwi Łódzkiej, w tym druhowie ze Zgierza, na początku listopada, pojechali na Ukrainę, by na cmentarzu w Polskim Lasku pobrać płomień z grobów spoczywających tam polskich żołnierzy.

Również przedstawiciele powiatowego samorządu, już od kilku lat, uczestniczą w tym ważnym dla upamiętnienia historii Polski wydarzeniu. Do Kostiuchnówki udali się starosta zgierski – Bogdan Jarota wraz z członkiem Zarządu Powiatu Zgierskiego – Wojciechem Brzeskim. Samorządowcy, podczas wizyty na Ukrainie, oddali hołd poległym żołnierzom oraz spotkali się z biskupem diecezji Łuckiej – Witalijem Skomarowskim oraz Konsulem Generalnym RP w Łucku – Wiesławem Mazurem.

Ogień, wieziony przez uczestników sztafety rowerowej do Polski, 6 listopada zapłonął podczas uroczystej mszy w Katedrze Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Łucku. Następnie rozświetli on Grób Nieznanego Żołnierza w Warszawie, a także żołnierskie groby na Starym Cmentarzu w Zgierzu, oraz Lublinie, Krakowie, Częstochowie, Łodzi, Jastkowie i Staszowie.