Wrzesień jest miesiącem, podczas którego w całym kraju organizowane są uroczystości, ku czci poległych w walkach za wolność naszej ojczyzny. Nie inaczej jest w powiecie zgierskim.

W Koźlu odbyły się uroczystości upamiętniające 77. rocznicę Walk nad Bzurą, w trakcie II wojny światowej. Obchody rozpoczęła msza polowa w intencji poległych, następnie pod pomnikiem żołnierza, delegacje władz samorządowych oraz mieszkańcy, złożyli kwiaty.

Z kolei 16 września, na cmentarzu mariawickim w Strykowie, odbyły się obchody upamiętniające 77. rocznicę napaści ZSRR na Polskę. 17 września 1939 r. łamiąc polsko-sowiecki pakt o nieagresji i realizując ustalenia paktu Ribbentrop-Mołotow, Armia Czerwona wkroczyła na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, czego konsekwencją był tzw. IV rozbiór Polski.

Hołd walczącym za nasz kraj oddali m.in. Burmistrz Strykowa Andrzej Jankowski oraz członek Zarządu Powiatu Zgierskiego Wojciech Brzeski. – Ważne jest, aby pamiętać o tych, którzy walczyli o naszą wolność, ponieważ to dzięki nim możemy żyć w niepodległej Polsce – mówił w trakcie uroczystości Wojciech Brzeski.