Zaczynali piętnaście lat temu w sali gimnastycznej w Zespole Szkół Specjalnych w Aleksandrowie Łódzkim. Z roku na rok przybywało jednak młodych artystów, którzy chcieli razem przeżywać Boże Narodzenie. Dlatego od kilku lat Festiwal Kolęd Szkół Specjalnych odbywa się w Młodzieżowym Domu Kultury.

W tym roku w festiwalu wzięło udział 14 zespołów, nie tylko z terenu powiatu zgierskiego, ale także z Łodzi, czy Kutna. Jury oceniało występy w dwóch kategoriach: zespół oraz solista. Gościnnie dla artystów oraz zaproszonych gości wystąpił Krzysztof Cwynar z zespołem Studio Integracja oraz grupa 5-latków z Przedszkola Miejskiego nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi z Aleksandrowa Łódzkiego.

Festiwalowym zmaganiom przysłuchiwali jak zwykle wyjątkowi goście. Wśród nich nie zabrakło patronów honorowych i corocznych sponsorów m. in. starosty zgierskiego Bogdana Jaroty, reprezentowanego w tym dniu przez członka Zarządu Powiatu Zgierskiego –Adama Świniucha. 

W kategorii zespołów I nagroda przypadła Specjalnemu Ośrodkowi Szkolno – Wychowawczemu w Zgierzu, II miejsce zajął Zespół Szkół Specjalnych w Ozorkowie, a III miejsce wyśpiewali gospodarze – Zespół Szkół Specjalnych w Aleksandrowie Łódzkim.
W kategorii solistów jury przyznało dwie I nagrody: Natalii Sadowskiej z ozorkowskiego Zespołu Szkół Specjalnych i Izabeli Kosmatce z aleksandrowskiego Zespołu Szkół Specjalnych. II miejsce zajęła Zuzanna Szepietowska z Zespołu Szkół Specjalnych nr 5 w Łodzi, natomiast III nagroda przypadła Darii Alagierskiej ze Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Zgierzu. W tej kategorii została wyróżniona także Klaudia Wiankowska ze Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Stemplewie.
Po raz pierwszy w piętnastoletniej historii festiwalu młodzież ze Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego nr 1 w Łodzi wykonała kolędę w języku migowym. Za tak oryginalne przedstawienie łódzcy wykonawcy otrzymali nagrodę specjalną.