Blisko 17,5 tys. uczniów z terenu powiatu zgierskiego rozpocznie 15 lutego ferie zimowe, które potrwają do 28 lutego. Jeżeli ktoś nie ma pomysłu na to, co robić w trakcie dwutygodniowej przerwy, ośrodki kultury przygotowały wiele atrakcji, dzięki którym każdy powinien znaleźć coś dla siebie.

Miasto Zgierz

Decydując się na ferie z Młodzieżowym Domem Kultury uczniowie będą mogli skorzystać z zajęć plastycznych, wokalnych oraz rytmicznych. W programie przewidziane są również zabawy z językiem obcym, nauka tańca i gry na keyboardzie oraz liczne warsztaty m.in. fotograficzne i cyrkowe.

Centrum Kultury Dziecka oprócz zajęć artystycznych proponuje również nieco nauki. Dzieci od 8 roku życia mogą wziąć udział w zajęciach „Eureka – poznaj, zrób, zrozum”. W programie m.in. robotyka, druk 3D, praca z kamerą czy animacja poklatkowa.

Odwiedzając w trakcie ferii Muzeum Miasta Zgierza, będzie można m.in. przenieść się w świat zabawek z dawnych lat, prześledzić 400-letnią historię ewolucji lunety i teleskopu, dowiedzieć się jak wyglądało życie na ziemiach Polski w wczasach wczesnego średniowiecza oraz poznać historię XV-wiecznego wojownika ze Zgierza. Dodatkowo w muzeum odbędą się również pokazy umundurowania, wyposażenia i uzbrojenia żołnierza polskiego z czasów II RP.

Cykl zajęć edukacyjno-literackich dla dzieci przygotowała Miejsko – Powiatowa Biblioteka Publiczna im. B. Prusa Zajęcia odbywać się będą codziennie w godzinach 11.00 – 14.00 w czterech placówkach bibliotecznych.

Dla tych, którzy pragną aktywnie spędzić ferie, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji przygotował szereg zajęć sportowych m.in. tenis stołowy, koszykówka, piłka ręczna oraz nożna, łucznictwo, zapasy, zabawy na śniegu i lodzie, pływanie oraz jazda na łyżwach.

Zajęcia plastyczne, taneczne, fotograficzne, wokalno-muzyczne oraz podstawy samoobrony z elementami zabawy, czekają na chętnych w Miejskim Ośrodku Kultury.

Gmina Zgierz

Tradycyjnie ferie organizuje Gminny Ośrodek Kultury w Dzierżąznej. W planach są m.in. zajęcia z robotyki, sportowe i plastyczne, warsztaty teatralne oraz wizyta w Muzeum Animacji w Łodzi „Se-ma-for”.

Miasto Ozorków

Miejska Biblioteka Publiczna im. K. K. Baczyńskiego przygotowała dla dzieci m.in. zajęcia edukacyjno-literackie, sportowe oraz plastyczne (malowanie, decoupage). Odbędzie się również spotkanie z pracownikiem ogrodu zoologicznego oraz przedstawienie teatralne.

Z kolei Miejski Ośrodek Kultury stawia na zajęcia taneczne, rekreacyjne i sportowe, warsztaty twórcze oraz lekcje zumby i śpiewu.

Gmina Ozorków

Artystycznie zapowiadają się ferie w Gminnym Ośrodku Kultury w Leśmierzu, który organizuje m.in. twórcze warsztaty plastyczne związane z dekorowaniem oraz ozdabianiem. Dodatkowo świetlica środowiskowa w Czerchowie planuje zorganizować wycieczkę do figloraju, zajęcia w plenerze, rozgrywki w piłkarzyki, gry planszowe oraz zabawy ruchowe. Z kolei Świetlica Środowiskowa w Pełczyskach będzie prowadzić zajęcia manualne z wykorzystaniem materiałów recyklingowych, warsztaty plastyczne oraz kulinarne.

Miasto Głowno

W mieście ferie zapowiadają się kreatywnie. Planowane są turnieje gier komputerowych, zajęcia wokalne, warsztaty tworzenia papieru metodą czerpania, taneczne i teatralne. W drugiej połowie ferii odbędzie się finał Wyborów Miss i Mistera Głowna oraz spotkanie z cyklu „Gawędy Tatrzańskie”.

Gmina Głowno

Biblioteka i Ośrodek Upowszechniania Kultury w Bronisławowie przygotował na tegoroczne ferie m.in. zajęcia plastyczne, gry i zabawy, przedstawienie, warsztaty teatralne dla dzieci, a także pokaz żywieniowy.

Gmina Aleksandrów Łódzki

Młodzieżowy Dom Kultury już po raz ósmy organizuje „Zimowiska z kulturą”. W czasie ferii, oprócz zajęć opiekuńczo-wychowawczych, MDK proponuje dzieciom liczne atrakcje: m.in. warsztaty plastyczne, zajęcia taneczne i muzyczne, gry, zabawy oraz wycieczki.

Gmina Parzęczew

Forum Inicjatyw twórczych stawia na ferie w terenie. Planowane są wycieczki do: muzeum Se-Ma-For w Łodzi, Politechniki Łódzkiej, kina oraz figloraju. Nie zabraknie również zajęć plastycznych, muzycznych i sportowych.

Gmina Stryków
Dom Kultury w Strykowie wraz z Gminną Biblioteką Publiczną organizują ferie pod hasłem „To i owo na zimowo”. W ramach zajęć przewidziane są m.in. zajęcia plastyczne, warsztaty kulinarne, cyrkowe i teatralne, przedstawienia, zabawy ze zwierzakami.

Szczegółowe informacje na temat zajęć są dostępne na stronach internetowych organizatorów.