W tym roku przypada 100. rocznica jednego z najkrwawszych bojów jakie stoczyli żołnierze Legionów Polskich, w trakcie walk kampanii wołyńskiej. W dniach 4 - 6 lipca 1916 r., w okolicach wioski Kostiuchnówka na Ukrainie, polscy żołnierze pod dowództwem Marszałka Józefa Piłsudskiego powstrzymywali zaciekłe ataki, prawie trzykrotnie przeważających sił, Imperium Rosyjskiego. W walce poległo lub odniosło rany blisko 2 tysiące legionistów.

W sobotę 20 sierpnia w Kostiuchnówce, w trakcie oficjalnych uroczystości, hołd poległym oddali m.in. przedstawiciele władz naszego powiatu: Krzysztof Kozanecki – wicestarosta zgierski oraz Wojciech Budziarski – członek Zarządu Powiatu Zgierskiego, a także ambasador RP w Kijowie, przedstawiciele Sejmu i Senatu RP, potomkowie legionistów, weterani, harcerze, Polacy zamieszkujący Wołyń, a także instytucje i organizacje pielęgnujące tradycje legionowe oraz patriotyczne.

Dwudniowe obchody rozpoczęły się zwiedzaniem terenu walk na pobojowisku kostiuchnowskim. Następnie, delegacje z Polski i Ukrainy, udały się z wizytą do Centrum Dialogu Kostiuchnówka, gdzie mogły zapoznać się z wydarzeniami z okresu I wojny światowej i historią Legionów Polskich.

Głównym miejscem obchodów stał się cmentarz legionowy w Polskim Lasku, gdzie odbyła się Msza Święta odprawiona przez Biskupa Polowego Wojska Polskiego gen. bryg. ks. bp Józefa Guzdka. – To miejsce odsłania historię walk o niepodległość naszej ojczyzny – mówił Wojciech Budziarski. – Patrząc na mogiły poległych, wyczuwa się pełną patriotyzmu i podniosłości atmosferę tego miejsca.

Wizyta powiatowej delegacji była również okazją do spotkania się z rodakami mieszkającymi na Wołyniu, m.in. ks. Andrzejem Kwiczalą – proboszczem parafii w Maniewiczach, w której znajduje się cmentarz Legionów oraz zabytkowy kościół parafialny zamieniony po II wojnie światowej, przez władze sowieckie, na magazyn soli. Kościół został odzyskany przez wiernych w 1992 r. i jest w trakcie odbudowy oraz renowacji. W trakcie spotkania starostowie przekazali księdzu również wyprawki szkolne dla tamtejszych dzieci.