Jesienią 2014 r., wraz z otwarciem linii Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej Łódź-Widzew – Zgierz, i tym samym przywróceniem ruchu na przejeździe kolejowym na ul. Chełmskiej w Zgierzu, zaistniała uzasadniona obawa o bezpieczeństwo kierowców i pieszych. Starostwo zleciło firmie zewnętrznej przeprowadzenie analizy natężenia ruchu drogowego na tym odcinku drogi. Pomiary wykazały, że przez ten przejazd kolejowy przejeżdża dziennie średnio ok. 5155 pojazdów.

- Od dwóch lat, kiedy to około 24 pociągów ruszyło na wyremontowane tory nowej linii, starałem się przekonać kolej, że konieczne jest dodatkowe zabezpieczenie na przejeździe kolejowym na ul. Chełmskiej – mówi Wojciech Budziarski, członek Zarządu Powiatu Zgierskiego. – W końcu udało mi się uzyskać zapewnienie, że przejazd ten zmieni swoją kategorię z kat. „C” (z sygnalizatorami drogowymi) na kat. „B”. Co za tym idzie, w tym miejscu zostaną zamontowane półrogatki i samoczynna sygnalizacja przejazdowa świetlna.

Miło nam poinformować, że Polskie Linie Kolejowe właśnie przystąpiły do realizacji inwestycji kosztującej 1,2 mln zł. Nieopodal przejazdu, zamontowano już szafę sterowniczą. System zabezpieczeń ma być gotowy we wrześniu br.