Od dziesięciu lat, w Starogardzie Gdańskim, na pamiątkę słynnej szarży pod Rokitną, która odbyła się 13 czerwca 1915 roku, organizowane w mieście jest Święto Kawalerii. W tym roku dodatkowo świętowano 10.rocznicę powstania Stowarzyszenia im. 2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich. W uroczystości nie zabrakło również Szwadronu Kolarzy z Ozorkowa, których patronem są właśnie kawalerzyści 2 Pułku.

Tegoroczne obchody rozpoczęły się uroczystą akademią w sali starogardzkiego kina „Sokół”. Podczas uroczystości dwóch członków ozorkowskiego stowarzyszenia: chor. Andrzej Staniewski oraz chor. Stanisław Szamałek, zostało wyróżnionych brązowym krzyżem szwoleżerskim.

Kulminacyjnym punktem obchodów było otwarcie budynku Kasyna oficerskiego. W budynku została odtworzona sala prezydencka, generalska oraz kancelaria. – W trzech salach muzealnych zgromadzone są bezcenne pamiątki po 2 Pułku Ułanów Legionów Polskich i 2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich – mówi Dowódca Szwadronu Kolarzy z Ozorkowa chor. kaw. och. Andrzej Staniewski. – Z kolei w sali prezydenckiej, dzięki dofinansowaniu z budżetu powiatu zgierskiego, na ścianach zawisły portrety wybitnych dowódców pułku. W kasynie zostało również otwarte Muzeum Pułku.

Dzień później, na starogardzkim rynku, odbyły się dalsze uroczystości. Po uroczystej mszy św. odbyła się defilada pododdziałów wraz ze szwadronami kawalerii, następnie odbył się Kawaleryjski Festyn. W trakcie imprezy, Szwadron Kolarzy z Ozorkowa, opowiedział o historii kolarzy w Wojsku Polskim, a także zaprezentował sprzęt oraz uzbrojenie i wyposażenie cyklistów.

Festyn zakończyła defilada wszystkich pododdziałów biorących udział w obchodach święta pułkowego w Starogardzie Gdańskim.