Nie od dziś wiadomo, że podróże kształcą. Niedawno o prawdziwości tego powiedzenia, kolejny raz, przekonali się uczniowie Zespołu Szkół Nr 1 im. J. S. Cezaka w Zgierzu. Dzięki programowi „Erasmus+” mieli oni okazję nie tylko zwiedzić dwa europejskie kraje, ale także zdobyć bezcenne doświadczenie zawodowe. Od lutego do marca, 45 uczniów mogło szlifowali swoje umiejętności podczas miesięcznego wyjazdu do Hiszpanii i Irlandii Północnej.

Najpierw, jedne z najciekawszych ferii zimowych w swoim życiu, przeżyli uczniowie klas o profilu technik ekonomista oraz technik cyfrowych procesów graficznych, którzy w połowie lutego rozpoczęli 4-tygodniową przygodę z Zieloną Wyspą. Podczas praktyk w miejscowości Londonderry, w zależności od profilu, młodzież uczyła się m.in. jak poprawnie przygotować oraz przetwarzać materiały cyfrowe i analogowe przeznaczone do publikacji, modyfikować grafiki wektorowe i bitmapowe za pomocą specjalistycznego oprogramowania,oraz jak tworzyć kompozycje graficzno-tekstowe. Zapoznali się również z obsługą nowoczesnego sprzętu biurowego, sporządzaniem faktur, aktualizacją zapisów księgowych i obsługą baz danych.

Z biegiem czasu uczniowie coraz lepiej radzili sobie z nowymi zadaniami, a w wolnych chwilach uczestniczyli w bogatym programie kulturowym. Podopieczni „Cezaka” spacerowali wzdłuż brzegów rzeki Foyle, podziwiając most Pokoju, zwiedzali mury obronne, Groble Olbrzyma nad Oceanem Atlantyckim, a także stolicę kraju – Belfast. Podziwiali także fort Grainain oraz udali się do malowniczego parku narodowego Glenveagh National Park.

Z kolei uczniowie klas o profilu technik obsługi turystycznej oraz technik usług gastronomicznych swoje praktyki odbyli w hiszpańskiej Granadzie. Uczniowie m.in. zgłębiali wiedzę z zakresu przyrządzania tradycyjnych dań kuchni andaluzyjskiej, poznali również tajniki funkcjonowania hoteli oraz doskonalili umiejętności związane z utrzymaniem czystości, rezerwacji usług oraz prowadzeniem dokumentacji w obiektach turystycznych.

Oprócz praktyk, uczniowie mieli okazję poznać także najciekawsze zakątki Granady,gdzie podziwiali m.in. ośnieżone szczyty Sierra Nevada, Alhambrę – warowny zespół pałacowy położony na wzgórzu. Serca uczestników podbiła także wycieczka do Cordoby i Malagi.

– Mam nadzieję, że międzynarodowe praktyki pozwolą uczniom nie tylko podnieść dotychczasowe umiejętności zawodowe, ale także rozwinąć umiejętności językowe oraz poznać nową kulturę, co z pewnością zaprocentuje i da im w przyszłości przepustkę do lepszej pracy – mówił w trakcie podsumowania projektu Krzysztof Kozanecki, wicestarosta zgierski.

Na potwierdzenie zdobycia nowych umiejętności, uczniowie otrzymali certyfikaty, honorowane we wszystkich krajach Unii Europejskiej.

W ślad swoich rówieśników poszli również uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych w Ozorkowie. Obecnie trwa nabór skierowanych do 40 uczniów technikum oraz tegorocznych absolwentów, kształcących się w zawodach: technik ekonomista, informatyk i handlowiec. Odbędą oni dwutygodniową praktykę w atrakcyjnych turystycznie miejscach we Włoszech (Rimini) i Hiszpanii (Malaga).