Wrzesień to dla wielu osób czas wspomnień i refleksji, związanych z wydarzeniami z czasów II wojny światowej. W przededniu Dnia Weterana, już tradycyjnie, Marszałek Województwa Łódzkiego zaprosił przedstawicieli organizacji kombatanckich oraz władz na spotkanie ku czci ofiar poległych w latach 1939 – 1945. Tegoroczne spotkanie odbyło się w Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina. Powiat zgierski reprezentowała delegacja złożona z przedstawicieli zgierskiego koła Związku Sybiraków: Adama Szredera – przewodniczącego koła, Lilii Kukulskiej i Edwarda Golańskiego oraz Wojciecha Brzeskiego – członka Zarządu Powiatu Zgierskiego.

Dla weteranów jest to czas szczególny. W tym dniu wspominają swoich bliskich oraz przyjaciół, którzy zginęli na froncie, w obozach pracy, czy na dalekim zesłaniu. Niejednemu z zebranych łza zakręciła się w oku widząc dawnych towarzyszy niedoli. – Niezmiernie smuci mnie fakt, że z powodu stanu zdrowia nie zawsze wszyscy mogą uczestniczyć w obchodach Dnia Weterana – twierdzi Wojciech Brzeski. – Zawsze z ogromną przyjemnością słucham wspomnień bohaterów tamtych wydarzeń, a takie spotkania są najlepszą do tego okazją – dodaje.
- Wiedza i wspomnienia przekazywane przez wasze pokolenie są bezcenne – mówiła Joanna Skrzydlewska – członek Zarządu Województwa Łódzkiego do zebranych. – Bez tych relacji młodzież będzie znała tylko „suche fakty” z podręczników do historii, a przecież za każdym nazwiskiem stoi człowiek – bohater tamtych wojennych dni.
Po raz pierwszy, jako jedyny w całej Polsce, sztandar województwa łódzkiego został odznaczony Złotą Odznaką „Za Zasługi dla Związku Żołnierzy Wojska Polskiego”. – To nie przypadek, że to właśnie nasze województwo zostało uhonorowane tym medalem – mówił Mirosław Pejka – przewodniczący Wojewódzkiej Rady Kombatantów i Osób Represjonowanych. – Władze województwa łódzkiego są pozytywnie nastawione do środowiska kombatantów i weteranów, to tutaj dzieje się najwięcej, jeśli chodzi pomoc i działania na rzecz naszego środowiska – dodaje przewodniczący Pejka.
Dla licznie przybyłych gości soliści Polskiej Opery Kameralnej przygotowali patriotyczny repertuar arii operowych ze „Strasznego Dworu” Stanisława Moniuszki. Andrzej Niemierowicz, Małgorzata Kulińska i Kazimierz Kowalski przy akompaniamencie fortepianowym prof. Ewy Szpakowskiej, a także Andrzej Jurkiewicz porwali publiczność do wspólnego śpiewania.