Jeszcze w Polsce nie umilkły echa II wojny światowej, kiedy w Głownie, 10 marca 1945 roku, po raz pierwszy w Gimnazjum Państwowym zebrała się Rada Pedagogiczna, rozpoczynając tym samym pierwszy i najkrótszy rok szkolny w dziejach placówki. W latach 1947 – 1951 szkoła funkcjonowała jako Państwowe Gimnazjum i Liceum Koedukacyjne im. Adama Mickiewicza, zaś na przełomie 1951 i 1952 roku otrzymała nazwę: Szkoła Ogólnokształcąca Stopnia Licealnego. Po czterech latach, w roku szkolnym 1955/56, placówka świętowała 10-lecie istnienia, a także nadanie jej nazwy Liceum Ogólnokształcącego w Głownie. Od 2001 roku głowieńskie liceum funkcjonuje w Zespole Szkól Licealno – Gimnazjalnych, powstałym z połączenia Liceum Ogólnokształcącego oraz Sportowego Gimnazjum Powiatowego nr 2.

Przez kolejnych 70 lat zmieniały się nie tylko nazwy tej placówki edukacyjnej. W 1963 roku szkoła przeprowadziła się do obecnego budynku. 13 dyrektorów, kilkudziesięciu nauczycieli i kilka tysięcy absolwentów – takimi statystykami może poszczycić się głowieńskie liceum. Dlatego właśnie jubileusz 70-lecia istnienia głowieńskiego LO był obchodzony wyjątkowo uroczyście. Sala gimnastyczna była wypełniona po brzegi emerytowanymi nauczycielami, absolwentami oraz zaproszonymi gośćmi. Na ręce dyrektor szkoły Anny Lewandowskiej spłynęły dziesiątki listów gratulacyjnych, prezentów i kwiatów.
W pierwszym rzędzie na widowni zasiedli reprezentanci Zarządu Powiatu Zgierskiego: Bogdan Jarota – starosta zgierski i Wojciech Brzeski – członek zarządu, którzy tego dnia występowali w podwójnej roli: przedstawicieli organu prowadzącego szkołę, a przede wszystkim jako absolwenci Liceum Ogólnokształcącego w Głownie. Panowie podczas wręczania kwiatów i aparatu fotograficznego, życzyli jeszcze wielu tak wspaniałych jubileuszy. Była to również niepowtarzalna okazja do podziękowania nauczycielom (obecnym na sali) za trud włożony w ich edukację, zwłaszcza, że nie zawsze byli oni grzecznymi uczniami, przygotowanymi do lekcji, jak wspominał Bogdan Jarota. – Mury tej szkoły opuściło już trzecie pokolenie z mojej rodziny: mój ojciec, ja i moja córka – mówił Wojciech Brzeski. – Jest to dla mnie nie tylko powód do dumy, ale także dowód na to, że placówka ta cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Do gratulacji przyłączyli się również obecni na jubileuszu: Adam Świniuch – członek zarządu odpowiadający na powiatowe szkoły, Ilona Rafalska – naczelnik Wydziału Pozyskiwania Funduszy Zewnętrznych i Jacek Brzeziński – naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki, którzy na co dzień współpracują ze szkołą przy realizacji statutowych zadań, czy projektów edukacyjnych.
Jubileusz był również okazją do wręczenia podziękowań i nadania tytułu „Przyjaciela szkoły”: Elżbiecie Zytek – prezes Banku Spółdzielczego w Zgierzu, Alicji Wojciechowskiej – właścicielce firmy Alles z Głowna oraz absolwentce tego liceum, małżeństwu Alinie i Klausowi Leutner z Berlina, którzy od 9 lat współpracują ze szkołą.
Na koniec uczniowie i absolwenci LO w Głownie przygotowali spektakl pt. „Miedzy słowami a muzyką”. „Obozowe tango” porwało gości do wspólnego śpiewania. Piosenka „W żółtych płomieniach liści” przywołała wspomnienia szkolnych miłości, a na koniec za Wojciechem Gąsowskim wszyscy zastanowili się „Gdzie się podziały tamte prywatki”, gdzie te dziewczyny, gdzie tamten świat, oraz wspomnienia tamtych szalonych, wspaniałych lat.