W ramach ogólnopolskiej akcji „Narodowe Czytanie” pod patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy, 5 września br. powiatowi radni wcielili się w bohaterów „Lalki” Bolesława Prusa, czytając fragmenty tej pozytywistycznej powieści.

W Domu Pomocy Społecznej w Głownie, w scenerii tamtejszego ogrodu w stylu dworskim, włodarze powiatu zgierskiego: Bogdan Jarota – starosta zgierski i Wojciech Brzeski – członek Zarządu Powiatu Zgierskiego oraz powiatowi radni: Iwona Dąbek – przewodnicząca Rady Powiatu Zgierskiego, Sławomierz Janiszewski – wiceprzewodniczący Rady Powiatu Zgierskiego i Lidia Elert – przewodnicząca komisji rady do spraw przeciwdziałania bezrobociu, zachęcali lokalne społeczności do czytania. Oprócz podopiecznych głowieńskiego DPS-u, byli tam również członkowie Stowarzyszenia „Senior”, głowieńskiego oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego, Związku Emerytów i Rencistów oraz uczniowie Zespołu Szkół Licealno – Gimnazjalnych i Zespołu Szkół nr 1 im. Cebertowicza z Głowna.

„Lalka” Bolesława Prusa to powieść realistyczna, która początkowo drukowana była w drugiej połowie XIX wieku, najpierw w odcinkach w prasie, potem wydana w formie książkowej. Ukazywała się w odcinkach na łamach „Kuriera Codziennego” w latach 1887-89, jako książka wydana została w 1890 roku. Jak wyjaśniał sam autor, powieść miała „przedstawić naszych polskich idealistów na tle społecznego rozkładu”. Idealiści w „Lalce” to oczywiście Stanisław Wokulski, Ignacy Rzecki i Julian Ochocki. Każdy z nich ma swoje ideały i każdy ponosi klęskę. Społeczny rozkład jest nie tylko spowodowany brakiem niepodległości, ale także niemożnością współpracy różnych klas i warstw społecznych, co postulował pozytywizm. Powieść Prusa jest więc także rozprawą z ideałami pozytywizmu, zakładającego pracę nad ulepszaniem i poprawą bytu społeczeństwa, jako sposobami na oparcie się rusyfikacji i wynarodowieniu.
– Dzięki takim akcjom, jak „Narodowe Czytanie”, choć przez chwilę możemy oderwać się od dzisiejszej rzeczywistości, przenieść na salony XIX-wiecznej arystokracji, czy na warszawskie ulice – twierdzi starosta Jarota. – Mam nadzieję, że dzisiejsza akcja zainauguruje szereg spotkań, nie tylko o charakterze literackim, wśród naszej głowieńskiej społeczności.
Bogdan Jarota wcielił się w postać Ignacego Rzeckiego, czytając fragmenty „Pamiętnika starego subiekta”. Iwona Dąbek przypomniała zebranym rozterki Izabeli Łęckiej, związane ze sprzedażą rodzinnych sreber, stanu ich majątku oraz osobą Stanisława Wokulskiego, w czasie tuż przed coroczną kwestą Wielkanocną na rzecz ubogich. Wojciech Brzeski był zakochanym Stanisławem Wokulskim, który przekazał wygrane pieniądze na wyścigach konnych na ręce wybranki. Sławomierz Janiszewski zabrał słuchaczy w odwiedziny do prezesowej Zasławskiej. Natomiast Lidia Elert dochodziła wraz ze Stanisławem Wokulskim sprawiedliwości przed sądem dla pani Stawskiej w procesie o lalkę.