W przedostatni weekend wakacji zgierzanie mogli już po raz jedenasty uczestniczyć w Ogólnopolskim Przeglądzie Filmów Amatorskich „Ogień w głowie”. Redakcja „Pulsu Powiatu” patronowała temu wydarzeniu.

W piątkowy wieczór sala widowiskowa Miejskiego Ośrodka Kultury w Zgierzu zapełniła się po brzegi widzami podczas projekcji musicalu pt. „Polskie gówno” w reżyserii Grzegorza Jankowskiego. Jednakże uwaga publiki skupiła się na Tymonie Tymańskim, który był nie tylko pomysłodawcą i scenarzystą, ale także aktorem, w tym uważanym przez wielu krytyków kontrowersyjnym filmie.

– Fabuła filmu toczy się wg popularnego motywu „zespół jedzie w trasę” – opowiadał na spotkaniu z widzami w MOK-u Tymon Tymański. – Pomimo tego, że jest to dość opatrzony motyw, to jednak obrazy pokazane w „Polskim gównie” zostały zaczerpnięte z naszych doświadczeń. Kiedyś kolega naprawdę grał dla jednego widza, który nagle wyszedł, innym razem zespół dostał zapłatę w ogórkach – dodaje Tymański. Następnie fani zespołu Tymon & The Transistors mogli przenieść się do klubu AgRafKa, gdzie 7 muzyków „dało czadu” przed zgierską publicznością.
W sobotę w ogrodzie MOK fani kina obejrzeli 15 finałowych filmów z 60 nadesłanych na przegląd. Tegoroczne jury w składzie: Bodo Kox (scenarzysta, aktor, scenarzysta, reżyser), Ireneusz Grzyb (montażysta, reżyser, scenarzysta) oraz Dobrymir Dymecki (aktor filmowy i telewizyjny) ostatecznie zadecydowało, że nagrodę Grand Prix w wysokości 2 tys. zł otrzyma film „85625” Macieja Jarczyńskiego za nietypowe podejście do pokazywanego tematu i oryginalną formę. Ten krótkometrażowy dokument opowiada o wojennych losach Zbigniewa Kołakowskiego, zaś tytuł filmu to jego więzienny numer. Kolejne docenione podczas przeglądu filmy to: „Adama dziwny przypadek” Mateusza Chazana (I nagroda w wysokości 1 tys. zł), „The Bad Egg” Adama Orsborna (II nagroda w wysokości 500 zł), „Pancerz” Tomasza Boniewskiego (III nagroda w wysokości 500 zł) oraz „Wojtek” Moniki Stpiczyńskiej i Bartka Tryźny (IV nagroda w wysokości 500 zł). Publiczność najlepiej oceniał laureata II nagrody – „The Bad Egg”.