Dzięki wsparciu finansowemu Starosty Zgierskiego powiatowi strażacy wzięli udział w zawodach Firefighter Combat Challenge oraz Toughest Firefighter Alive. W trakcie mistrzostw strażacy, wraz z blisko 300 innymi funkcjonariuszami z 12 krajów, gasili pożar na „starówce” w Toruniu, wspinali się na wieżę ratuszową i ewakuowali poszkodowanych. Kolejny raz nasi funkcjonariusze udowodnili, że doskonale sprawdzają się nie tylko podczas akcji ratowniczych.

W konkurencji FCC strażacy startowali w umundurowaniu bojowym i musieli m.in. jak najszybciej wejść i wciągnąć pakiet węży strażackich o wadze 19 kg, uderzać młotem w ponad 70 kg obciążenie, tak aby przesunąć je na odległość 1,5 m. pokonać slalomem tor przeszkód, podnieść napełnioną linię gaśniczą i trafić w wyznaczony cel oraz ewakuować poszkodowanego. Najlepszy, spośród zgierskiej drużyny, był Łukasz Kotarski, który z czasem 1 min. 49 s zajął 17 miejsce.

Konkurencja TFA polegała m.in. na prawidłowym podłączeniu węży do autopompy, uderzaniu młotem wewnątrz specjalnej konstrukcji, biegu z dwoma pojemnikami w tunelu, przeniesieniu manekina na dystansie 50 m, przejściu przez ścianę o wysokości 3 m czy wejściu na wieżę ratuszową z dwoma wężami. Również w tej konkurencji najlepszy z siedmioosobowej zgierskiej drużyny okazał się sekcyjny Łukasz Kotarski.

– W naszej codziennej pracy sprawność fizyczna to podstawa, aby nieść pomoc potrzebującym, dlatego start w zawodach umożliwia sprawdzenie samych siebie – mówi Tomasz Matusiak z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Zgierzu.