Dziesiątki prób, godziny spędzone na tworzeniu odpowiedniej scenografii oraz kostiumów – tak podopieczni warsztatów terapii zajęciowej oraz stowarzyszeń na rzecz osób niepełnosprawnych umysłowo przygotowywali się do regionalnych eliminacji XV Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Teatralno - Muzycznej Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie „Albertiana 2015” pod patronatem m.in. Starosty Zgierskiego – Bogdana Jaroty. Dzięki finansowemu i organizacyjnemu zaangażowaniu wielu instytucji, w tym Powiatu Zgierskiego, po raz jedenasty eliminacje odbyły się w stolicy naszego powiatu. Na scenie w Gimnazjum nr 3 wystąpiło 8 zespołów oraz 3 solistów z województw: łódzkiego, mazowieckiego i podlaskiego.

Od lat celem festiwalu jest promowanie twórczości osób niepełnosprawnych intelektualnie, likwidowanie barier oraz ich aktywizacja w życiu lokalnej społeczności. – Liczy się udział, zaangażowanie i chęć pokazania swoich przedstawień teatralnych innym – mówi Ks. Tadeusz Isakowicz - Zaleski – Prezes Fundacji im. Brata Alberta, organizator Albertiany.

Szeroki repertuar sprawił, że zgromadzona na eliminacjach publiczność mogła przenieść się do magicznego japońskiego lasu, obejrzeć sensacyjną historię łączącą w sobie wątki znanych filmów i seriali kryminalnych oraz współczesną wersję bajki o królewnie i krasnoludkach. Artyści-amatorzy przypomnieli również dlaczego warto dzielić się swoim talentem z innym.

Po kilku godzinach występów jury wyłoniło zwycięzców, którzy 9 marca wystąpią podczas gali finałowej na deskach krakowskiego Teatru im. Juliusza Słowackiego. Swoją komedię „Mąż zmarł, ale już ma się lepiej” zaprezentują artyści z Powiatowego Środowiskowego Domu Samopomocy w Czepowie – zespół „Pozytywka”. Przedstawienie to ukazuje historię Zofii Stachurskiej, która planuje pozbyć się męża. Aktorzy w błyskotliwy sposób opowiadają o ludzkiej zachłanności oraz grze pozorów, a wszystko jest przesiąknięte czarnym humorem.

Nagrodę specjalną, za przedstawienie „Japoński las”, otrzymał zespół „Akcent” z Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Zgierzu. Wśród solistów najlepszy okazał się Krzysztof Olczyk z WTZ przy Stowarzyszeniu na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Razem” w Koluszkach, którego wykonanie piosenki „Wszystko ma swój czas” jury uznało za najlepsze.

– Słowa podziękowania należą się wszystkim uczestnikom „Albertiany”, bez względu na zajęte miejsce – mówił w trackie wręczania nagród członek Zarządu Powiatu Zgierskiego - Wojciech Budziarski. – Wasze zaangażowanie, pomysłowość oraz optymizm, z jakim występujecie, pokazuje, że warto wspierać tego typu inicjatywy.

Źródło: Łukasz Roman