W ostatnią środę w sali prezydialnej Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego wręczono odznaczenia państwowe nadane przez Prezydenta RP – Bronisława Komorowskiego. Wojewoda łódzki Jolanta Chełmińska wręczyła medale oraz krzyże zasługi, w tym te najważniejsze – Krzyże Kawalerskie Orderu Odrodzenia Polski m.in. za działalność społeczną. – Wasza postawa jest nie tylko przykładem dla innych, ale również inspiracją dla młodych ludzi, którzy podążają waszym śladem – mówiła w trakcie uroczystości Jolanta Chełmińska.

Wśród odznaczonych znalazł się również reprezentant naszego powiatu – mieszkaniec Sokolnik – Marcin Pyda-Żyliński. W 2014 r. ówczesny starosta zgierski wystąpił z wnioskiem o nadanie „Krzyża Zasługi” panu Marcinowi, który jest osobą zaangażowaną społecznie w wiele akcji o charakterze kulturalnym, sportowym i integracyjnym, głównie na terenie Miasta i Gminy Ozorków. Dzięki swojej artystycznej przeszłości panu Marcinowi udało się zaprosić do Sokolnik m.in. Zbigniewa Wodeckiego, Bogusława Meca czy satyryka Krzysztofa Dauszkiewicza.

Jest on również pomysłodawcą oraz fundatorem placu zabaw i rekreacji „5 15 55+” wyposażonego w niespotykane dotychczas w Polsce urządzenia rekreacyjno-siłowe. W latach 2004-2008 był współorganizatorem pomocy dzieciom z ubogich rodzin, poprzez finansowanie obiadów w szkołach gminnych. Jedną z pierwszych osób, która pogratulowała odznaczonemu, był obecny w trakcie uroczystości, członek Zarządu Powiatu Zgierskiego – Adam Świniuch.

Źródło: Łukasz Roman