Czy w muzeum można dotykać eksponatów? Każdy z nas bez zastanowienia odpowiedziałby, że nie wolno tego robić. A jednak są takie wystawy, na których nie tylko można, ale nawet trzeba obejrzeć, dotknąć i poeksperymentować z prezentowanymi eksponatami. Taka właśnie wystawa przyjechała do Muzeum Miasta Zgierza z Krakowa. Podczas otwarcia interaktywnej ekspozycji pn.: „Nauki dawne i niedawne” dr Maciej Kluza z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie zachęcał wszystkich do eksperymentowania i badania ponad 40 eksponatów. – Jest to pierwsza w Polsce interaktywna wystawa muzealna – mówił naukowiec podczas otwarcia wystawy.

– Kiedy nie było jeszcze wielkich centrów nauki, krakowskie Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego w 2000 roku postanowiło stworzyć wystawę, na której każdy będzie mógł samodzielnie wykonać doświadczenia związane z matematyką, fizyką, astronomią i czasem.

Podczas otwarcia ekspozycji w zgierskim muzeum zjawili się nie tylko pasjonaci nauki, ale także rodziny w dziećmi. To właśnie ci ostatni najchętniej eksperymentowali z eksponatami. W wielu przypadkach potrzebna była pomoc dorosłych i pracowników muzeum, gdyż niektóre z dawnych przyrządów okazały się dość skomplikowane.
Jedną ze zwiedzających była Krystyna Łodwig, która odwiedziła wystawę wraz z mężem i dwiema wnuczkami. – Kiedy babcia opowiedziała nam, że w Zgierzu będzie taka wystawa, postanowiłyśmy się z nią tam wybrać – mówiły Hania i Helenka. – Dla nas jest to takie małe Centrum Kopernika.
Wystawa będzie gościła w Zgierzu przez dwa miesiące. Zachęcam, żeby ją odwiedzić. To na pewno interesujące i ciekawe doświadczenie, pozwalające lepiej poznać wiele zjawisk.

Źródło:Jolanta Łęczewska