Tradycyjne kolędy w nowych aranżacjach oraz mało znane pastorałki można było usłyszeć w Młodzieżowym Domu Kultury w Aleksandrowie Łódzkim, gdzie odbył się XIV Festiwal Kolęd Szkół Specjalnych pod patronatem Starosty Zgierskiego – Bogdana Jaroty. Swoje umiejętności wokalne zaprezentowało kilkudziesięciu uczniów z 12 szkół z terenu województwa łódzkiego. – Kolędy to piękna polska tradycja, która od pokoleń niesie ze sobą, do naszych domów, świąteczną atmosferą i ciepło – mówił w trakcie festiwalu Adam Świniuch, członek Zarządu Powiatu Zgierskiego.

Na scenie aleksandrowskiego MDK-u wystąpili soliści oraz zespoły. Poza konkursem wystąpiły również przedszkolaki z Miejskiego Przedszkola nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi w Aleksandrowie Łódzkim. Jednym z wokalistów był Marcel Sierny ze Szkoły Podstawowej w Rudzie Bugaj, dla którego śpiewanie kolęd to rodzinna tradycja. – Zawsze w święta razem z dziadkiem śpiewamy pastorałki, a babcia gra na keyboardzie.

Po kliku godzinach zmagań przyszedł czas, aby nagrodzić najlepszych. Wśród solistów pierwsze miejsce wyśpiewała Anna Tupocz z Zespołu Szkół Specjalnych nr 3 w Łodzi, drugie miejsce zajęła Izabela Kosmatka z Zespołu Szkół Specjalnych w Aleksandrowie Łódzkim, a trzecie Natalia Sadowska z ZSS w Ozorkowie. Nagrody specjalne przyznano Julii Rolińskiej ze Specjalnego Ośrodka Szkolno Wychowawczego w Łowiczu oraz Patrykowi Piątkowi z ZSS nr 5 w Łodzi.

W kategorii zespołowej najwyższe miejsce wyśpiewali sobie gospodarze imprezy z aleksandrowskiego ZSS. Tuż za nimi uplasował się zespół „Sikorki” z ZSS nr 3 w Łodzi. Na najniższym stopniu podium stanęły natomiast „Iskierki” z ZSS nr 5 w Łodzi. Specjalne wyróżnienie otrzymały „Zefiry” ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 6 w Łodzi.

Wśród publiczności zasiedli m.in. Burmistrz Aleksandrowa Łódzkiego Jacek Lipiński, radna Sejmiku Województwa Łódzkiego Ilona Rafalska, asystent poseł na sejm RP Agnieszki Hanajczyk – Cezary Duraj.

Źródło:Łukasz Roman