W środę 1 lutego: strażacy, przedstawiciel starosty zgierskiego – Wojciech Brzeski, włodarze gmin i miast z terenu powiatu zgierskiego, przedstawiciel posła Marka Matuszewskiego Krzysztof Łebedowski, wraz z dyrektorem ds. technicznych Szpitala Wojewódzkiego w Zgierzu, Powiatowym Lekarzem Weterynarii i Powiatowym Inspektorem Sanitarnym, spotkali się na naradzie rocznej Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Zgierzu. Tym razem gospodynią spotkania była wójt gminy Zgierz Barbara Kaczmarek, która podjęła gości w Gminnym Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Dzierżąznej.

Szefujący od niedawna powiatową komendą st. bryg. Zbigniew Grzelak zreferował, w obecności m.in. zastępcy Komendanta Wojewódzkiego PSP bryg. Grzegorza Janowskiego, zeszłoroczną działalność powiatowych funkcjonariuszy. W 2016 r. zawodowi strażacy wyjeżdżali 585 razy do pożarów i 1823 razy do miejscowych zagrożeń. To odpowiednio o 276 i 235 interwencji mniej niż w 2015 r. Najczęściej do akcji wyjeżdżano do Zgierza, Aleksandrowa Łódzkiego i gminy Zgierz. W ciągu minionego roku udało się uratować mienie o wartości ponad 76 mln zł. Niestety nie obyło się bez ofiar śmiertelnych. Trzy osoby zginęły w wyniku pożaru a 36 poniosło śmierć w miejscowych zagrożeniach.

Ponieważ straż nie ogranicza się tylko do zawodowców, duża część spotkania poświęcona była druhom ochotnikom. W powiecie zgierskim działają 53 jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych, które łącznie w 2016 r. wyjeżdżały do akcji 1201 razy. Największą „wyjazdowością” mogą pochwalić się druhowie z Aleksandrowa Łódzkiego, Głowna i Ozorkowa.

W 2016 r. na wyposażeniu powiatowej straży przybyło: działko wodno-pianowe, piła do drewna i dwie do betonu i stali. – Pamiętajmy, że ubiegły rok był też czasem sfinalizowania termomodernizacji budynku Komendy Powiatowej, w której swój udział miał powiatowy samorząd – przypomniał podczas narady Wojciech Brzeski, członek Zarządu Powiatu Zgierskiego.

Jeśli chodzi o perspektywy na przyszłość, to zgodnie z zapowiedziami zastępcy Komendanta Wojewódzkiego PSP, w 2017 r. powiatowa komenda wzbogaci się o sprzęt do oświetlania miejsca zdarzenia, wraz z agregatem, a na lata 2018-2019 planowane jest przekazanie 2 średnich samochodów GBA, wraz ze sprzętem technicznym.