Za nami 28. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tym roku zbierano pieniądze na zapewnienie najwyższych standardów diagnostycznych i leczniczych w dziecięcej medycynie zabiegowej.

Przed południem na zgierskiej Malince, przy temperaturze ok. 6 stopni Celsjusza, do wody weszła grupa kilkudziesięciu morsów z terenu powiatu zgierskiego i okolic. Tym razem, oprócz zamiłowania do tej ekstremalnej formy kąpieli, połączyła ich chęć niesienia pomocy.

Byliśmy też na zgierskiej motoorkiestrze, zbiórce krwi i fantastycznej akcji „Czeszemy, strzyżemy, pomagamy”, zorganizowanej przez Zgierski Zespół Szkół Ponadpodstawowych. Za pieniądze wrzucone do puszki WOŚP można było oddać się w ręce fryzjerów i kosmetyczek (uczniów i nauczycieli). Był słodki bufet, a całe wydarzenie uświetnił m.in. pokaz tańca brzucha.

Sztab OSP Stryków zorganizował IV Bieg po zdrowie po Strykowie, w którym wystartowało blisko 100 zawodników. Wpisowe na bieg zasiliło konto WOŚP. Zawodnicy mieli do przebiegnięcia dystans 5 km. Jak co roku, w biegu tym wzięli udział także pracownicy Starostwa Powiatowego w Zgierzu. Uczestnicy pokonywali trasę na różne sposoby, np. biegną, maszerując z kijkami, a niektórzy - w towarzystwie czworonożnego przyjaciela. Po biegu najszybsi zawodnicy odebrali pamiątkowe puchary i nagrody, ufundowane m.in. przez powiat zgierski.

O godzinie 16.00 w Spółdzielczym Domu Kultury SEM w Zgierzu rozpoczęły się orkiestrowe licytacje, które prowadził Sławomir Uzarski. Pod młotek poszły m.in. fanty ufundowane przez powiat zgierski: szybkoschnące ręczniki z fotografiami Zgierza oraz vouchery na warsztaty kulinarne w restauracjach Sushi Nori i Pod 5 Aniołami. Licytacje przeplatane były tanecznymi występami dzieci i młodzieży oraz pokazem fryzur.

Na Osiedlu 650-lecia, pod powiatowym namiotem, panie ze Zgierskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, w zamian za wsparcie kwesty, częstowały przechodniów smakołykami. O godz. 20.00 rozbłysło „światełko do nieba”.

W Ozorkowie, niedzielne wydarzenia 28. finału WOŚP zorganizowano w hali sportowej, gdzie m.in. występowały dziecięce i młodzieżowe zespoły artystyczne oraz soliści, odbywały się licytacje.

W Aleksandrowie Łódzkim gorąca atmosfera panowała pod sceną ustawioną w Parku Miejskim, gdzie odbywały się licytacje i występy m.in. kapeli ludowej Aleksandrowianie. Strażacy ochotnicy włączyli się w wydarzenia finału, organizując pokaz cięcia karoserii samochodu przy użyciu specjalistycznych nożyc. Za datek na rzecz Orkiestry można było zasmakować różnych specjałów na licznych stoiskach gastronomicznych.

W Głownie zdążyliśmy zajrzeć na występ gwiazdy wieczoru, finalisty programu „The Voice Senior”, Władysława Jareckiego, który umilił czas uczestnikom licytacji na rzecz WOŚP, zorganizowanych w restauracji Sami Swoi. Wcześniej na ulicach miasta i okolicznych miejscowości kwestowało 40 wolontariuszy Sztabu WOŚP w Głownie.

Wszystkim organizatorom orkiestrowych wydarzeń, wolontariuszom WOŚP sztabów w Zgierzu, Aleksandrowie Łódzkim, Głownie, Ozorkowie i Strykowie, a także wszystkim darczyńcom, serdecznie dziękujemy i gratulujemy!